Tworzenie ekspozycji to poszukiwanie przestrzennych rozwiązań wystawienniczych wpisujących się w dane zagadnienie. To złożony i angażujący proces, wymaga indywidualnego podejścia i interdyscyplinarnych umiejętności, jednak zawsze dążymy do tego, aby satysfakcja z efektów końcowych wynagradzała taki nakład pracy. Przecież wystawy muzealne tworzymy również dla siebie i naszych bliskich.
Jak zatem wygląda projektowanie wystaw i proces twórczy?
Współpracę rozpoczynamy od inwestycji w dogłębne zrozumienie tematu i problematyki wystawy, nie tylko na poziomie merytorycznym, ale i technicznym. To etap, podczas którego koncentrujemy się na analizie materiałów i potrzeb inwestora, weryfikujemy dostępne możliwości i ograniczenia, a także dzielimy się swoim doświadczeniem z innych realizacji innych i korygujemy podstawowe założenia projektu. Równolegle kompletujemy interdyscyplinarny zespół projektowy. Podczas tego procesu krystalizują się pierwsze propozycje rozwiązań dla wystawy muzealnej.
Atrakcyjna i spójna warstwa plastyczna wystawy to fundament, na którym tworzymy w zasadzie każdy projekt. W ten etap wkładamy mnóstwo energii, starając się zachować spójny charakter, rytm oraz odpowiednie proporcje względem pozostałych warstw oraz tematyki wystawy. Mnogość technologii wystawienniczych wymaga dogłębnego zrozumienia i wyważenia. Instalację scenograficzną najczęściej uzupełnia odpowiednie oświetlenie ekspozycyjne, gdzie balansujemy pomiędzy pożądaną atmosferą i charakterem danej przestrzeni, a dobrą widocznością i czytelnością. Wyważona warstwa multimedialna uatrakcyjnia projektowane na wystawie doświadczenie edukacyjne, ale jednocześnie nie dominuje odbiorcy. Mając na celu poprawę funkcji poznawczych wśród zwiedzających, chętnie korzystamy z instalacji interaktywnych, które tworzą przyjazne środowisko do samokształcenia. Na każdym kroku prac projektowych prowadzimy uzgodnienia merytoryczne, by podkreślić walory edukacyjno-historyczne ekspozycji, równocześnie dbając o pozytywne doświadczenie odbiorcy. Oczywiście pracujemy w granicach zadanych założeń budżetowych, uwzględniając ograniczenia powierzchni budynku.
Każda wystawa muzealna ma swoją historię, trzeba tylko ubrać ją w scenariusz i dać odpowiednio wybrzmieć podczas zwiedzania. Owa narracja jest wplatana w każdą warstwę wystawy - zarówno, dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii wystawienniczych, jak i z wykorzystaniem tradycyjnych artefaktów i dzieł sztuki. Nie zostawiamy odbiorców samych sobie - planujemy ich ścieżkę zwiedzania tak, aby odpowiednio kierować i skupiać uwagę. Taka narracyjna struktura ma swoją chronologię i tempo, które często personalizujemy dla różnych grup odbiorców, by każdy zwiedzający miał możliwość realizacji swoich potrzeb i refleksji.
Spójna wizja plastyczno-przestrzenna uzupełniona przez odpowiednią warstwę multimedialną, oświetleniową i merytoryczną to podstawa. By pogłębiać doświadczenie zwiedzających i wywoływać w nich odpowiednie emocje, chętnie sięgamy po technologie immersyjne, które pozwalają odbiorcy zanurzyć się w opowiadanej historii, stać się częścią prezentowanych wydarzeń. Synchronizacja obrazu, dźwięku i światła z tradycyjnymi artefaktami i scenografią, angażuje możliwie dużą liczbę zmysłów zwiedzających, podnosząc atrakcyjność ekspozycji i budując jej wrażeniowość. W naszych projektach wiedza i emocje często idą w parze.
Szczególnie wspieramy muzea działające jako wielofunkcyjne instytucje kultury - miejsca przyjazne dla wszystkich, które aktywizują i umacniają lokalną społeczność. W działaniach tych pomaga ciekawa i angażująca wystawa oraz odpowiednie zaplecze konferencyjno-dydaktyczne. Takie połączenie umożliwia organizację wydarzeń kulturalnych, warsztatów tematycznych lub konferencji naukowych, wzbogacając tym samym program kulturalno-edukacyjny muzeum. Chętnie angażujemy się również w budowę takiego zaplecza, planując między innymi specjalistyczne wyposażenie audiowizualne i IT dla sal konferencyjnych, widowiskowych, kompleksów studyjnych (telewizyjnych, nagrań i fotograficznych), a także sal warsztatowych oraz wyposażenie budynkowe typu Digital Signage.
Praca w interdyscyplinarnej grupie specjalistów pozwala nam projektować kompletne wystawy muzealne od podstaw, równocześnie oferując zleceniodawcy komfort kontaktu tylko z jedną stroną. Wiemy też, że dobrze skoordynowany projekt potrafi ułatwić realizację inwestycji i pozwala uniknąć wielu problemów. Kilkunastoletnie doświadczenie w projektach muzealnych nauczyło nas jak dbać o koordynację międzybranżową i punkty styku na linii wyposażenie wystawy - instalacje budynkowe. Taka inwestycja w wysokiej jakości, odpowiednio skoordynowany projekt z łatwością zwraca się już na etapie realizacji.
Rozpoczęcie współpracy na etapie poszukiwania dofinansowania zewnętrznego, zarówno w ramach starań o pozyskanie środków europejskich, jak i krajowych lub regionalnych niesie korzyści dla obu stron. Inwestor zyskuje kompleksowe opracowanie, zoptymalizowane pod kątem danej procedury oceniania wniosków, natomiast my – realny wpływ na końcową jakość inwestycji.
Dobrze czujemy się w szerokich ramach definicji projektu koncepcyjnego i gdy wspólnie z inwestorem dobieramy szczegółowość opracowań optymalną do danego zadania. Na tym etapie koncentrujemy się nie tylko na rzetelnej i kreatywnej pracy projektowej – inwestor może liczyć na nas również w zakresie kompleksowych opracowań funkcjonalno-użytkowych (PFU), zgodnych z Rozporządzeniem oraz na wsparcie w samym procesie inwestycyjnym.
Do prawidłowej realizacji inwestycji niezbędna jest dokumentacja wykonawcza, zgodna z zakresem określonym w Rozporządzeniu. W razie potrzeby chętnie podejmujemy się opracowania kompleksowych projektów wykonawczych w zakresie budowy wystaw muzealnych, dobierając odpowiedni zespół branżystów-wykonawców i wspierając inwestora na każdym etapie.
Nasze wieloletnie doświadczenie w inwestycjach z sektora publicznego oraz obiektywizm sprawiają, że jako partner oferujemy realne wsparcie - od kontroli nad realizowaną inwestycją, do reprezentowania interesów inwestora. Urzeczywistnienie wizji projektowej i minimalizacja problemów to kluczowe elementy, które gwarantujemy na każdym etapie współpracy.